Haber

Kosova AB üyelik başvurusunu imzaladı

– Kosova AB üyelik başvurusunu imzaladı

PRİŞTİNE – Kosova Cumhurbaşkanı Vjosa Osmani, Başbakan Albin Kurti ve Meclis Başkanı Gljauk Konjufca ile birlikte ülkenin Avrupa Birliği üyelik başvurusunu imzaladı.

Kosova Cumhurbaşkanlığı’nda, Cumhurbaşkanı Vjosa Osmani, Başbakan Albin Kurti ve Meclis Başkanı Gljauk Konjufca’nın katılımıyla Kosova’nın AB üyelik başvurusu için imza töreni düzenlendi. Başkent Priştine’de düzenlenen törende konuşan Cumhurbaşkanı Osmani, bugünün Kosova için tarihi bir gün olduğunu hatırlattı. Osmani, “14 Aralık’ın çağdaş Kosova tarihinde iki önemi daha var. Bir yandan AB üyelik başvurusunu imzalıyoruz, diğer yandan Kosova’nın kuruluş yıl dönümünü kutluyoruz. Ordu.”

Kosova vatandaşları için AB üyeliğinden başka alternatif bulunmadığının altını çizen Osmani, “AB üyeliği için attığımız bu adım, ülkemizin tüm vatandaşlarına ithaf edilmiştir. Bu tarihi an, fedakarlık yapan tüm Kosovalı çocuklara, kadınlara ve erkeklere ithaf edilmiştir. soykırım ve işgallere haksız yere göğüs gererek hayatlarını kaybettiler.’ dedi.

Kosova’nın AB’ye girmeyi hak ettiğini vurgulayan Osmani, “Yol belli. Bu uzun soluklu bir süreç olabilir ama AB’nin görevini daha rahat yerine getirebilmesi için biz üzerimize düşen görevleri yerine getireceğiz.”

Kosova Başbakanı Albin Kurti dün Kosova’nın bu hafta AB üyelik başvurusunda bulunacağını açıklayarak, AB’nin bir barış yeri olduğunu ve ülkesinin bu yapıda doğal bir yeri olduğunu kaydetti. Kosova’nın üyelik başvurusunun 2003’teki Selanik Zirvesi’ne ve Tiran’daki son AB zirvesinden gelen davete “doğrudan bir yanıt” olduğunu kaydeden Kurti, Kosova’nın daha önce başvuran ve aday olan diğer ülkelerden daha iyi hazırlandığını söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu